Dresden

Matrix, Prague

Freiberg

Night bizare festival
17.11.2006

Schwarzes Dresden
Neue Mensa, Dresden, Germany
(+ Occulture, Eichenschield)
photos >

29.6.2006

Castle Party
Bolkow, Poland
track Kursk featured on Castle Party sampler
video from Bolkow >

17.6.2006

Night Bizzare Festival
Freiberg, Germany
photos >

26.5.2006

club Guru, Praha
charitable show for a dog asylum
(+ Ambrosia, Born Again)

9.3.2006

club Rock Café, Praha
(+ Beamship, Disharmony)

Večer zahajovali pražští No Name Desire, svůj debut pak křtili Beamship a vrcholem bylo vystoupení hostů ze Slovenska Disharmony, kteří oslinili i na loňském kladenském festivalu Dark:Live:Fest. Do černých hábitů zahalené obecenstvo se dokonale v mírně nasvíceném prostoru ponořilo do tmy. Tuto ponurou atmosféru dále podpořila mašinérie zvuků, které útočily v smršti neovládnutého elektrizujícího vlnění.

No Name Desire si nachystali díky skluzu jen krátký, zhruba půlhodinu trvající set, který představil i nový materiál z chystaného alba, které by mělo vyjít nejpozději na začátku příštího roku. Z trojice "Sacred Blood", "To The Bone" a "Kingdom Of Cries" nejlépe vyzněla prostřední "To The Bone", ta dává jasnou naději v to, že následník desky "Wastelands" nebude nikterak ve stínu a rázně vykročí dál. No Name Desire patří ke stálicím pražské scény a mají své fanoušky, kteří si s chutí užili i skladby "Relic" a "Graven Image" právě z "Wastelands". Jejich jasně zaběhnutý ebm sound upevněný v dobře zabetonovaných pilířích nemohl nikoho zklamat. Takže když se náhle po "Kingdom Of Cries" rozloučili, tak to pro některé z fandů bylo smutné povzdechnutí, i když sál v Rock Café nebyl zrovna přeplněný. Čas však tlačil a policejní hodina, v Rock Café je striktně dodržována, kynula zaťatou pěstí.


(z recenze "Když ebm temně večeru vládlo" 11.03.2006 13:00, Dan Hájek, kráceno )

11.3.2006

STRANGEFEST 06
club Sklep, Pelhrimov
(+ Strange Day, Depressive Disorder, Neural Implant, Tear)

WASTELANDS CD review from Grave Concerns E-Zine

Another Czech EBM band, No Name Desire differentiate themselves from other bands on the Monopol Records roster by focusing more on a contemporary terror EBM style. Instead of the Front 242-influenced club sound of Mastermind or Depressive Disorder, No Name Desire seem more taken with eerie samples and aggressive attitude than with rhythm and bass. This isn't to say that these aren't dance songs, of course; “Scorched Sky” is speedy and pounding, and “Tissue of Lies” is incredibly infectious for all its harshness. “Evernight” is also a standout pick for DJs, blending distorted vocals and a paradoxically perky synth arrangement. It's the moodier notes that really set this album apart, though. “Relic” is full of darkwave influences, all bombastic strings and horror film pianos, and “Cry and Whispers” makes the most of old-school analog sounds, combining industrial drum programs, synthesized choral effects and a smorgasbord of samples into a sublimely creepy electro track. With the heavy beats of harsh EBM and a good ear for darkly dynamic arrangements, No Name Desire are a cut above most of the new Suicide Commando clones, and fans of YelworC and Hocico should particularly enjoy this album. Between this and the rest of the quality stuff coming out on Monopol Records these days, the Czech Republic might just be the new hotspot for dark electronics, and No Name Desire will be at the front of the pack.